Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
“Colonial chair”. Et par armstole af riopalisander samt en tilhørende skammel. Løse sæder med flet, løse hynder betrukket med sort skind. Model PJ-149. Udført og mærket med skilt hos P. Jeppesen. (3)
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Falmet. Flet på løse sæder under hynder med en del defekter. Den ene strop på den ene ryghynde er defekt. Den ene stol har reparation på venstre armlæn, ved samling med ryg. Den anden stol med mindre reparation, nederst på venstre bagstaff.
Moderne kunst og design, 3. marts 2020
20 bud