2121/​1013

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Hvilestol med profileret stamme og firpasfod af aluminium. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med sort skind. Model 3317. Formgivet 1958. Udført 1970 hos Fritz Hansen, med etiket herfra.

God stand. Alders- og brugsrelateret patina, herunder ridser og mærker. Skind let falmet med overfladiske ridser. Kedder på top ved “ører” of på front af armlæn med slitage.

Moderne kunst og design, 25. maj 2021

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK

(Autobud) 22.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK
19.500 DKK
19.000 DKK
18.500 DKK
18.000 DKK