1333/​1527

Russisk dobbeltkapslet lommeur af sølv med sidetryk, hvid skive med romertal og små sekunder, signeret Pavel Bure (med kyrillisk bogstaver) for Paul Buhre, forkapsel prydet med den kejserlige russiske dobbeltørn, dekoreret i blå og sort emalje, støvkapsel signeret Pavel Bure, nr. 81974. Ca. 1903. Kassediam. 52 mm. Samt russisk urkæde af sølv, vægt 81 gr. Guardein A. Solodilow, Kostroma 1896–1905, mester antagelig Vasily Gogolkin. (2)

Der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med revner samt afslag ved visermidte. Glas mangler. Emaljedekoration med slitage/manglende emalje. Kasserand med buler.

Varia, 15. august 2013

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

13 bud

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK