912/​149

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Portræt af Anna Brøndum (1859–1935). 1878–1879. Sign. M. A. Olie på lærred monteret på lærred. 20×18,5.

Michael Ancher kom første gang til Skagen i 1874, hvor han indlogerede sig på Brøndums Hotel. Han fik hurtigt et godt øje til Anna Brøndum, og de blev snart hinandens fortrolige. Det ældst bevarede brev mellem Anna og Michael kan dateres til 17. januar 1875. Nærværende maleri er malt omkring 1878–1879.

Litteratur: Se Elisabeth Fabritius, “Anna og Michael Ancher. Breve og fotografier”, 2018, bd. I, brev 42 fra ultimo september 1875, hvor Michael Ancher skriver om sit møde med Anna i et brev til hende: “For nu at begynde at tale om Dig selv saa véd du jo nok at vi fandt Dig her som et skjønt klenodie der var kastet op paa det yderste Thules nøgne øde Strand, Du var og er for at bruge vort gamle Ord et Markens Friluftsbarn frisk som den Natur Du er vokset op i; og saa er Dit Blik for Livet, det er det, der udgjør Din kunstneriske begavelses Hjørnesten; Gid Du maa bevare denne friske fine Følelse, saa sand og smuk som nu, saa vil det ingen Nød have”.

Michael og Anna blev viet i Skagen Kirke 18. august 1880 på Annas fødselsdag.

NB! Rettet fra 'Olie på lærred' til 'Olie på lærred monteret på lærred'.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK