2132/108
Sønderjysk vaseformet hovedvandsæg af sølv, prydet med røde flusser. Mester Martin Petersen Hommelhoff. 18.-19. årh. Vægt ca. 80 g. H. 10,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud