12015/​80

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Syveren”. Ni stole med skaller af formbøjet hvidlakeret træ, stel af stål, forsidepolstring med lysegråt uld. Model 3107. Designet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen 1988. (9)

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og trykmærker. Afskalninger. En stol med finerskade i top. Tre stole med blød ryg.

Kunst, antikviteter & design, 9. april 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK