Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Sæt på otte armstole af teak, betrukket med brunt, farvet skind. Model JH 513. Formgivet 1960. Udført og mærket hos snedkermester Johannes Hansen. (8)
Litteratur: Grete Jalk[red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 122–123.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Enkelte dyveler mangler. Uoriginale skruer i bunden af sæde.
42 bud