1834/​1605

“Diplomat” krystal glas med dybt skårne facetter på cuppa og stilk, på sekskantet plan fod. Ludwig Moser & Söhne. H. 10–36 cm. Østrig 20. årh. (27)

Bestående af: 6 rødvinsglas, 5 hvidvinsglas, 4 drinksglas, 5 snapseglas, 6 champagneskåle, 1 karaffel.

2 rødvinsglas med afslag på kant, 1 hvidvinsglas med let slebet kant, 1 drinksglas med minimal afslag på kant, 1 snapseglas med afslag på kant, 1 champagneskål med hak på fodrand, karaffelprop med afslag i nederste del.

Varia, 23. august 2018

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK