2015/​2

Fransk Empire kaminur af delvis patineret og forgyldt bronze, ved urhus Apollon og muse, urhus prydet med vin og guirlander, sokkel støbt i let relief med græske guder, hvidemaljeret urskive med romertal. 19. årh.s begyndelse. H. 63.

Mindre emaljeafslag på urskive. Slitage på patinering. Pendul medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag