Petr Evstratovich Abrosimov m. flere
To russiske cigaretetuier af sølv, det ene prydet med nielloarbejde i form af Kreml prospekt i cartouche, bladværk og design, indvendig forgyldt. Petr Abrosimov, Moskva 1882–1899, lødighed 84. L. 10,5; derudover clutch-formet etui, lukke prydet med cabochon-slebet grøn sten, antagelig agat, indvendig forgyldt. Kyrillisk mestermærke SPI, Moskva 1899–1908, Lødighed 84. L. 11. Vægt i alt 319 g. (2).
Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og små indtryk. Clutch-formet etui med graveret monogram, indvendig med utydeligt indridsede navne. Slidt forgyldning.
Russisk tema, 5. december 2019
28 bud