1949/​8517

Petr Evstratovich Abrosimov m. flere

To russiske cigaretetuier af sølv, det ene prydet med nielloarbejde i form af Kreml prospekt i cartouche, bladværk og design, indvendig forgyldt. Petr Abrosimov, Moskva 1882–1899, lødighed 84. L. 10,5; derudover clutch-formet etui, lukke prydet med cabochon-slebet grøn sten, antagelig agat, indvendig forgyldt. Kyrillisk mestermærke SPI, Moskva 1899–1908, Lødighed 84. L. 11. Vægt i alt 319 g. (2).

Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og små indtryk. Clutch-formet etui med graveret monogram, indvendig med utydeligt indridsede navne. Slidt forgyldning.

Russisk tema, 5. december 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

28 bud

(Autobud) 2.600 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK
1.950 DKK
1.900 DKK
1.850 DKK
1.800 DKK
1.750 DKK
1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK
1.450 DKK
1.400 DKK
1.350 DKK
1.300 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK