1722/593
“Lyngby vase”. Sæt på syv vaser af blanc de chine. Modelleret med vertikalt rillet mønster. Udført og stemplet hos Lyngby Porcelæn. H. 12,5–30,8. (7)
Brugspatina, herunder overfladeridser og mærker/smuds. Nogle luftbobler hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag
13 bud