Et par lysestager af tin, balusterformet stamme på rund fodstykke, ovalt fad af mørk stenart med sølv hanke, skrivesæt af sølvplet. Mrk. Grønlund, krukke af glas med montering af sølv, låg graveret med krone samt smørnæb af sølv med stjerthank af sortmalet træ. Københavns bymærke 1939. 19.-20. årh. H. 5–23. L. 20–32. (6)
Skrivesæt med slitage på forsølvning, sandhus med trykket låg, blækhus med defekt hængsel. Stjerthank med afskalninger. Ovalt fad med mindre kanthak. Stager med let trykkede fodstykker. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020