2437/32
Fransk kaminur af delvist forgyldt og patineret bronze, ved urhus putti og trane, sokkel prydet med rosetter og ornamentik, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Urværk stemplet Duplan & Salles, Paris og 1637 samt Vincenti. 19. årh.s slutning. H. 37.
Urskive med mindre afslag samt overfladeridse. Det ene forben mangler, vipper. Pendul medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. september 2024
Vurdering
Hammerslag