2437/​32

Fransk kaminur af delvist forgyldt og patineret bronze, ved urhus putti og trane, sokkel prydet med rosetter og ornamentik, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Urværk stemplet Duplan & Salles, Paris og 1637 samt Vincenti. 19. årh.s slutning. H. 37.

Urskive med mindre afslag samt overfladeridse. Det ene forben mangler, vipper. Pendul medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Aarhus
Vur­dering

5.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?