Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 23”. Sæt på seks stole med stel af bøg, sjælden variant med kopstykker af riopalisander. Sæder udspændt med flettet papirgarn. Udført og stemplet hos Carl Hansen & Søn. (6)
Model præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, nov. 1950, s. 195–196. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 318.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte overflade ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
23 bud