2004/​516

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 23”. Sæt på seks stole med stel af bøg, sjælden variant med kopstykker af riopalisander. Sæder udspændt med flettet papirgarn. Udført og stemplet hos Carl Hansen & Søn. (6)

Model præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, nov. 1950, s. 195–196. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 318.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte overflade ridser og mærker.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK

23 bud

22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
19.500 DKK
19.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK