2437/921
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Seks bogreoler af massiv fyrretræ. samt fire sokler. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5. (10)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og skjolder. Fugttegn. Ujævn falmet samt rester fra tape. Slitage på lak.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag