12203/​180

Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)

Spisebord af eg med udtræk og to tillægsplader samt seks stole af eg. 20. årh.s. anden halvdel. Bord L. 135/225 B. 88. (9)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Bordet overflade med slitage og farveforskelle. Sædebetræk med kraftig slitage og huller/ til ompolstring.

Kunst, antikviteter & design, 20. januar 2022

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag