12203/180
Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Spisebord af eg med udtræk og to tillægsplader samt seks stole af eg. 20. årh.s. anden halvdel. Bord L. 135/225 B. 88. (9)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Bordet overflade med slitage og farveforskelle. Sædebetræk med kraftig slitage og huller/ til ompolstring.
Kunst, antikviteter & design, 20. januar 2022
Vurdering
Hammerslag