2148/881
Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)
Vase af matteret glas med underfang af sart rosa glas og overfang af blåviolet og grønt glas udskåret med motiv af blåregn. Sign. Gallé. H. 20,1.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
25 bud