Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)
Parti fra Frederik VIIs ligfærd i Københavns Havn. Usigneret. Olie på lærred. 40×56.
Maleriet er et studie til det store maleri “Frederik VIIs ligfærd d. 2. december 1863” fra 1889 (188×272) på Statens Museum for Kunst. Kong Frederik VII døde i begyndelsen af november 1863 på Glücksborg Slot og blev sejlet hjem til Danmark. Kisten, der var draperet med sort klæde, sejlede langsomt ind i Nyhavn en aften omgivet af fakler, og sørgemusik blev spillet.
Lærred bør strammes op. Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning. En større afskalning.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
10 bud