Peter Schou (f. København 1863, d. sst. 1934)
“Skov ved Kobbeaaen, Gudhjem Bornholm”. Usigneret. Olie på lærred. 55×36.
Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 1935, på bagsiden af lærred stempel herfra.
Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerens og let opstramning. Minimal afskalning.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
38 bud