2138/​474

Et par franske allegoriske figurer af porcelæn i form af dreng og pige med blomsterkurve, dekorerede i turkis glasur med guldstafferinger. Faux Sevrès. 19. årh.s slutning. H. 24. (2)

Dreng kraftigt restaureret. Pige med mindre brændingsrevne på hånd. Slitage på guld.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

650 DKK

11 bud

650 DKK
(Autobud) 600 DKK
550 DKK
(Autobud) 480 DKK
460 DKK
360 DKK
(Autobud) 340 DKK
320 DKK
(Autobud) 270 DKK
260 DKK
250 DKK