2138/474
Et par franske allegoriske figurer af porcelæn i form af dreng og pige med blomsterkurve, dekorerede i turkis glasur med guldstafferinger. Faux Sevrès. 19. årh.s slutning. H. 24. (2)
Dreng kraftigt restaureret. Pige med mindre brændingsrevne på hånd. Slitage på guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud