2416/90
Kinesisk figur af delvis forgyldt stenart i form af munk, siddende in mediterende stilling. Senere stand af træ medfølger. Sen Qing, 19. årh. H. inkl. stand 17,5.
Irgrøn farve på baghovedet. Afskalninger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre fugtskjolder på træstand.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024
Vurdering
Hammerslag