2434/​555

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Spørgsmålstegnet”, “P.H.-2/2”. Bordlampe med vippestel af bruneret messing, afbryderhus med gennemgående afbryderknap samt fatningshus af bakelit. Skærmsæt af gulmalet enkeltlags opalglas, skærmophæng med trådben, stemplet “Patented” og “PH-2”. Udført 1930'erne hos Louis Poulsen. H. 40.

Litteratur: “Tænd!”, beskrevet og ill. s. 184.

Skærme med mindre afskalninger og ujævnheder i bemaling. Mellemskærm med gennemgående hårrevne. Bundskål ej inkluderet. Ene side af afbryderknap mangler. Løs samling ved fatningshus/stel. Desuden almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Lyngby
Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

900971 24.000 DKK
1136827 23.000 DKK
900971 22.000 DKK
1136827 21.000 DKK