Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Spørgsmålstegnet”, “P.H.-2/2”. Bordlampe med vippestel af bruneret messing, afbryderhus med gennemgående afbryderknap samt fatningshus af bakelit. Skærmsæt af gulmalet enkeltlags opalglas, skærmophæng med trådben, stemplet “Patented” og “PH-2”. Udført 1930'erne hos Louis Poulsen. H. 40.
Litteratur: “Tænd!”, beskrevet og ill. s. 184.
Skærme med mindre afskalninger og ujævnheder i bemaling. Mellemskærm med gennemgående hårrevne. Bundskål ej inkluderet. Ene side af afbryderknap mangler. Løs samling ved fatningshus/stel. Desuden almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 20. august 2024
11 bud