2248/859
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Beta”. Et par justérbare bordlamper af sortlakeret metal, messing og kobber. Udført hos Fog & Mørup. 1960'erne. H. max. 52. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. En skrue mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 29. november 2022
Vurdering
Hammerslag