1921/719
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290”. Fritstående to-pers. sofa med stel af eg. Betrukket med brunt farvet Sørensen læder. Formgivet 1953. Udført og mærket hos Getama, 2018. H. 75. L. 127. D. 78.
Proveniens: Udstillingsmodel fra Getama salgsudstilling, København.
Dette emne handles i fuldmoms
Udstillingsmodel. Fremstår med minimal brugsslitage.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
50 bud