2009/520
Jacob Hermann (f. 1910, d. Ulfborg 1995)
Fire figurer af udskåret teak og valnød i form af fugle. Sign. monogram. H. 3,5–18,5. (4)
Almindelig brugsslitage herunder mindre ridser og mærker. Den store fugl med let løs samling og stød på næb.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag