905/​81

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

Læsning. En lille pige og hendes bedstefar ser i en bog. Sign. 1852. Olie på lærred. 70×48.

Udstillet: Society of Female Artists, London 1863 i London, hvor The Art Journal beskriver det som ”den gamle mand, som læser for et barn stående ved hans knæ”.

ARoS Kunstmuseum Aarhus, “Mellem Verdener”, 2021 nr. 59 afb. s. 128.

Litteratur: Jerzy Miskowiak, “Elisabeth Jerichau-Baumann. Nationalromantikkens enfant terrible”, Frydenlund, 2018, afbildet s. 224.

Jerzy Miskowiak, “Elisabeth Jerichau-Baumann”, (engelsk/polsk tekst), Bosz, Polen, nr. 189 afbildet s. 177.

Elisabeth Jerichau Baumann er også kendt for sine intime scenerier fra de stille bondestuer, hvor nærheden og samhørigheden mellem gammel og ung skildres. Her to generationer, der tæt sammen læser i en bog (Bibelen?). Bedstefar holder beskyttende armen om barnebarnet.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK