Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Halbstarke”. 1960. Sign. Jorn. Olie på lærred. 40×55
Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn: The crucial years: 1954–1964”, London, 1977, nr. 1267, gengivet. Litteratur: “Asger Jorn in München”. Dokumentation eines malerischen Werkes", udgivet af Otto Van de Loo, München, 1996, nr. 39, gengivet. Udstillet: “Roël d'Haese, Asger Jorn”, Galerie Van de Loo, München, 1960, kat. nr. 1, gengivet i farver i kataloget. Proveniens: Galerie van de Loo, München. Proveniens: Dansk privatsamling.
Cobra, 6. december 2016