1434/​1538

Kinesisk vase af porcelæn dekoreret i blåt med lotusblomster, låg af træ, antagelig Kangxi 1662–1722. H. 16/21 cm.

Proveniens: Carl Alfred Jensen, 1886–1953. CAJ var ingeniør i Store Nordiske Telegrafselskab, og blev udstationeret i Kina med hustru og senere sine to døtre i perioden 1911–1927. Familien var udstationeret på forskellige lokationer i Kina, men opholdt sig mest i Tiensien. Figuren har ligesiden været i familiens eje.

Vase repareret i top, oprindelig montereing mangler, mindre afslag. Senere låg.

Varia, 21. august 2014

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.450 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK