2140/912
Dansk snedkermester
Et par lænestole betrukket med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med hhv. rød og grå uld. Udført 1930–140érne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag