922/​141

Ephraim Ståhl (f. 1767, d. Stockholm 1820)

Et sæt på 18 svenske sengustavianske stole i egyptisk stil af bemalet træ, rygstykke og sæde polstret, ryggens midterstykke udskåret med akantus blade i midten og flankeret af sfinxbuster, sargen med rosetter i hjørnerne og bladbordter, runde tilspidsede kannelerede forben udskåret med bladværk, let svejede bagben. Stockholm, 18. årh.s slutning. (18)

Litteratur: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kongelig stolemager, Stockholm 2007, side 192, sammenligner egyptiserende dekorative elementer i stole sandsynligvis af Ephraim Ståhl på Skokloster.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?