Ib Braase (f. Stege 1923, d. 2009, Marcoussis i Frankrig, 1949-)
Uden titel, 1962–65. Usign. Bronze monteret på kobber og træ. 75×145×28.
Litteratur: Martin Erik Andersen (red.): “Ib Braase”, udgivet i forbindelse med udstilling på Den Frie Udstilling, København, 6–27. marts 2005, med registrant over hans samlede værker, nr. 058.
Almidelig patina.
Moderne kunst og design, 16. april 2024