2417/​585

Tapio Wirkkala (f. 1915, d. 1985)

“Tuonelan virta”. Høj vase af klart glas med vertikale slibninger. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala. Udført hos Iittala, Finland. Udført i perioden 1951–1954. H. 37,7.

Litteratur: Marianne Aav: “Tapio Wirkkala - eye, hand and thought”, ill. i modeloversigt s. 300.

Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 23. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK