841/1383
Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)
Lågvase af stentøj dekoreret med okseblodsglasur. Sign. monogram. Kgl. P. Forsynet med låg af patineret og delvis forgyldt bronze. Udført 1949. Unik. H. inkl. låg 20,5.
Nordisk design, 13. juni 2013
Vurdering
Hammerslag