2027/522
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Et par hvilestole med stel af stål. Sæde og ryg med peddigrør. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Flet med enkelte defekter.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag