2421/509
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3/2”. Bordlampe med stel og fatningshus af bruneret messing mrk. “Pat. Appl.”, originale skærme af grøn/bronze kobber. Udført 1927–1928 hos Louis Poulsen. H. 41.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers svigerfar, siden nedarvet i familien.
Litteratur: “Tænd!”, variant gengivet og omtalt s. 148–149.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Udskiftet ledning ogf fatning. Skæve skærmbærerben. Skærme med nogle afskalninger.
Vurdering
900971 | ||
985494 (Autobud) | ||
900971 | ||
985494 | ||
1136317 | ||
985494 |