2421/​509

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-3/2”. Bordlampe med stel og fatningshus af bruneret messing mrk. “Pat. Appl.”, originale skærme af grøn/bronze kobber. Udført 1927–1928 hos Louis Poulsen. H. 41.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers svigerfar, siden nedarvet i familien.

Litteratur: “Tænd!”, variant gengivet og omtalt s. 148–149.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Udskiftet ledning ogf fatning. Skæve skærmbærerben. Skærme med nogle afskalninger.

I Aarhus
Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

900971 55.000 DKK
985494 (Autobud) 50.000 DKK
900971 48.000 DKK
985494 46.000 DKK
1136317 44.000 DKK
985494 42.000 DKK