2043/​101

Louis XVI hjørneskab af sortmalet træ, buet fornt med to døre bag hvilke hylder. 18. årh.s slutning. H. 230. B. 104. D. 68.

To nøgler medfølger. Ridser og mærker. Brugsslitage. Restaureret. Senere bemalet.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

12.000 kr.

Hammerslag

8.000 kr.

8.000 kr.
(Autobud) 7.500 kr.
7.000 kr.
6.000 kr.