1327/​518

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

Fritstående drejestol og fodskammel med sort skind, stel af matforkromet stål. Model ML 214. Udført hos Mikael Laursen, Aarhus. (2)

Ridser og mærker. Brugsslitage.

Moderne kunst og design, 2. juli 2013

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK