2422/656
Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)
Mindre figurgruppe af stentøj modelleret i form af ænder. Dekoreret med blå, lys grå, blåsort og lys grøn glasur. Sign. monogram, 21919. Kgl. P. H. 12,5. B. 14,5. L. 18,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. maj 2024
Vurdering
Hammerslag