Johann Heinrich Zahrt (, Skt. Petersborg 1757)
Russisk sjælden rokoko terrin af sølv, indvendig forgyldt, oval form med to hanke, lågknob i form af rocailler, herunder støbt med stiliseret bladværk, på fire fødder. Johann Heinrich Zahrt, oldermandsranker, guardein Ivan Frolov, Skt. Petersborg bymærke 1757. Vægt ca. 2.995 g. H. 27. L. 37. B. 25.
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Herefter dennes efterkommere til idag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. december 2020