Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
Sovekammerinteriør. Tryksign. monogram 1893. Betegnet i trykket: Udgivet af foreningen “Fremtiden”. Opus 26. Håndkoloreret radering i passepartout. Pladestørrelse 24,5×19,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 732, 2004 nr. 2040.
Papiret er gulnet. Fugtskjolder og mindre misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020