Viggo Adolf Valdemar Hoff (f. Randers 1859, d. Svendborg 1904)
Det danske skoleskib og skonnert “Ingolf”, med Skagen fyr i baggrunden. Sign. Viggo A. V. Hoff 98. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 24 × 39.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 100, 2004 nr. 30.
Papiret er lidt gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020