2435/35
Fransk empire kaminur af forgydlt bronze, urhus flankeret af figurer, timekrans af hvid emalje med sorte romertal. 19. årh.s begyndelse. H. 54. B. 41. D. 13.
.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret går ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul og Optræksnøgle medfølger.
Vurdering