2425/​527

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Skab af sortlakeret træ med greb af messing. Udført i 1930. Unika. H. 114. B. 93. D. 31.

Proveniens: Givet i bryllupsgave af Poul Henningsen til Rose-Marie Tvermoes og Erik Sven Tvermoes i 1930.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle afskalninger. Et messinggreb med manglende messingskive.

I Aarhus
Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?