2412/536
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Bænk med stel af eg, sæde med sjeneflet. Model 5272. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. H. 34,5. L. 138. B. 46.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte fletdefekter.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag