2322/​169

Otto Bache (f. Roskilde 1839, d. København 1927)

Studie til “De Sammensvorne rider fra Finderup Lade efter mordet på Erik Glipping i 1286”. Sign. Otto Bache 1880. Vandfarve på papir monteret på lærred. 42,5×52,5.

Kong Erik Glipping holdt ikke den håndfæstning, han havde underskrevet over for rigets mægtigste mænd. De dannede derfor en sammensværgelse med Marsk Stig som anfører. Kongen drog på jagt nær Viborg i november 1286. Sankt Cecilienat (22. november) søgte han nattely i en kirkelade i Finderup by med få følgesvende. De sammesværgede havde gemt sig bag en høj tæt ved og da alt var stille brød de ladeporten op og myrdede kongen og satte ild til laden.

Nærværende værk er et studie til hovedværket på Frederiksborgmuseet med samme titel dateret 1882. Et maleri brygger Jacobsen bestilte til museet.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 79, 1956 nr. 205.

Enkelte mindre ridser samt minimale krakeleringer. Papiret er gulnet. Misfarvninger. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 31. maj 2023

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

13.500 DKK

14 bud

13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
7.000 DKK