1931/33
Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
Portræt af en af kunstnerens døtre. Sign. C. H. 28/7 1852. Olie på malepap. 29×26,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 395, 1979 nr. 70.
Minimale krakeleringer. Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 29. juli 2019
Vurdering
Hammerslag