Henrik Soten (f. 1981)
Uden titel, 2024. Sign. Soten på bagsiden. Olie på lærred. 70×50.
Den danske kunstner Henrik Soten (f. 1981) bor og arbejder i København, Danmark. Soten har gennem de seneste 15 år udviklet sig fra at være en lokal graffitimaler til at blive en internationalt anerkendt billedkunstner. Soten er kendt for sine mange farvestrålende grafiske kompositioner, klassiske graffiti-elementer og karakteristiske bogstaver. Hans værker er præget af legende farvekombinationer og kompositorisk innovation. Soten formår at skabe grobund for dialog mellem kunstværk, publikum og omgivelser som en sand mester i at fremkalde organisk harmoni, dynamik og fantasifuld energi i lille såvel som stor skala.
Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024
22 bud