Joseph Dubasty, m. fl., 19. årh.
En samling af otte miniatureportrætter forestillende seks damer og to herrer. Én sign. M. Wilson, én sign. JOF, én sign. Dubasty, fire usigneret samt én betegnet Tho. Lawrence 1795. Gouache på ben. Varierende mål fra 6×5,5 til 10×8. (8).
Mindre aldersrelateret slitage. Ét dameportræt med enkelte fugtpletter og afskalninger, ét dameportræt med to revner, ét dameportræt med en revne/retouchering. Undersøgt i rammer.
Ældre malerier og møbler, 24. juni 2019
14 bud